خیانت اینترنتی

خیانت اینترنتی
نوشتۀ دکتر باقر ثنائی

پیوند زن و مرد نشانۀ بارز انسانیت است. بیش از92%مردان و زنان دنیا قبل از49 سالگی عروسی می­ کنند، و این عروسی­ ها در هر زمان فقط با یک نفر است، یعنی عرف جهانی تک­ همسری است. تک­ همسری یک راهبرد تولیدمثلی هم هست. ازدواج بر این قرارداد استوار است که طرفین بهم وفا​دارند. 

با این حال، بنا به شواهد می­ توان گفت که خیانت تبدیل به یک پدیدۀ نسبتا رایج شده است. آمارها نشان می­ دهد که سکس پنهانی خارج از ازدواج با گذشت زمان بسیار افزایش پیدا کرده است. نظرات درباره میزان وقوع پیمان ­شکنی در جوامع و گروه­ های اجتماعی گوناگون متفاوت است. بنا به برخی آمارهای غربی20% تا 40%مردان و20% تا 25%زنان متاهل لااقل یک بار در زندگی خود خیانت می­ کنند. حتی گاه صحبت از60درصد مردان و40درصد زنان می ­شود. البته این ارقام پیچیدگی خود را دارد، زیرا بعضی­ ها فقط یک بار به همسر خود خیانت می­ کنند، در حالی که گروه دیگری بارها در زمان ازدواج خود مرتکب خیانت می ­شوند. حدودا2% تا 4% مردان و زنان آمریکایی در یک سال گذشته به همسرشان خیانت کرده اند. با این وجود، 77% آزمودنی ­های یک پژوهش گسترده معتقد بودند که سکس فرازناشویی غلط است.

پیمان­ شکنی وقتی واقع می ­شود که زن یا مرد مخفیانه قرارداد انحصار رابطۀ جنسی را نقض کند. در واقع تک­ همسری در رابطۀ زناشویی یک ارزش و اصل اساسی تلقی می­ شود. کشف یا برملا شدن پیمان­ شکنی یک واقعه روان خراش است. اگر پیمان­ شکنی یا روابط فرازناشویی را به رابطه درازمدت و رابطه یک­ شبه  تقسیم کنیم، پیمان­ شکنی یک رابطه درازمدت است.
کشف خیانتِ همسر توأم با شوک و درد شدید جسمی و عاطفی است. پژوهش نشان می­ دهد که اثر خیانت در وقوع آزردگی و تداوم احساس آزردگی بسیار شدید است. اشخاص هنگام یادآوری آن داغ­شان تازه می شد، به گریه می­ افتادند و می­ گفتند که تجربۀ فوق­ العاده دردناکی بوده است. واکنش ­های عاطفی دیگری که به قربانیان خیانت عارض می ­شود، عبارت از خشم، غصه، اضطراب و حسادت است.
زوج ­ها با خبر خیانت همسرشان بهت­ زده می­ شوند. وقتی قدم به درمان می­ گذارند سعی­شان بر این است که رابطۀ مشترک را به شکلی حفظ کنند. می­ خواهند بدانند که رابطۀ خود را بعد از خطای یکی از آن­ها چطور حفظ کنند. معنای خیانت و میزان تعهد خود را بهم نمی­ فهمند. واقعیت این است که دنبال راهی برای نجات خود و درآمدن از گرداب خیانت می­ گردند. اما واقعیت این است که ارائه کمک مورد انتظار آن­ ها دشوار است. هیچ نظریۀ درمانی نیست که پاسخگوی تمام­ عیار مقابله با پیمان­ شکنی در رابطه زناشویی باشد؛ و متاسفانه باید گفت که غالب متخصصان هم در این زمینه از تبحر لازم و کافی برخوردار نیستند.
پیتمان معتقد است که «شاید خیانت بدترین کاری نباشد که شخص نسبت به همسر خود مرتکب می ­شود، اما سردرگم ­کننده ­ترین و سرگردان­ کنند­ترین است و لذا بیش از همه باعث نابودی ازدواج می­ شود؛ نه لزوما به­ خاطر سکس، بلکه به­ خاطر پنهان­ کاری و دروغ.» از آنجا که «اعتماد» پایۀ بنیادین رابطۀ زناشویی است، زوج برای اعادۀ اعتماد نقض ­شده نیاز به مشاورۀ ازدواج پیدا می­کنند.

به ­نظر می­رسد که نگرش نسبت به خیانت در طول زمان تغییر کرده است. از جمله این که نسل جوان نسبت به خیانت مداراگرتر از نسل گذشته است. بنا به یافته­ های پژوهشی کسانی که دست به خیانت می ­زنند، نگرش سهل گیرانه­ تری نسبت به خیانت دارند. تقریبا 90% مردان و زنانی که ازدواج ناخرسند دارند، معتقدند که خیانت قابل­ توجیه است. برای تعدیل خیانت، توجیه­ های گوناگونی هم وجود دارد که یکی از آن­ها نیازهای متفاوت جنسی است.

یکی از مهم­ ترین عواملی که در حال­ حاضر ازدواج​ ها را تهدید می­ کند و باعث وقوع خیانت و طلاق می­ شود، گستردگی استفاده از شبکه­ های اینترنت و خیانت اینترنتی است.خیانت-اینترنتی واقعیت تازه و رو به افزایشی است که امروزه یکی از عوامل «فروپاشی زناشویی» است.

«خیانت-اینترنتی» در تعریف عبارت است از استفاده از اینترنت برای برقراری تعامل عاطفی و جنسی توسط شخصی که متعهد به یک رابطۀ زناشویی است؛ طوری که انحصار رابطۀ عاطفی یا جنسی با همسر نقض می­ شود. طبیعتا اغلب خیانت­ های اینترنتی عاطفی است. مهمترین خصوصیاتی که باعث رواج خیانت اینترنتی می­ شود، گمنام­ ماندن، ارزان­ بودن و در دسترس­ بودن آن است که باعث می ­شود روآوردنِ به آن از چشم خانواده و دوستان پنهان بماند. تعداد سایت­های عریان­ نمایی بر 2/4 میلیون بالغ می​ شود. کثرت این سایت­ ها یکی از عوامل وابسته شدن اشخاص به آن­هاست. ولی در عین حال باعث احساس فوق­ العاده شدید خیانت در همسر می ­شود. هفتاد و یک درصد (%71) کسانی که فعالیت جنسی همسرشان را روی اینترنت کشف می ­کنند، اعتماد خود را به آن­ها از دست می­ دهند. خیانت یک مشکل شدید زناشویی با پی­آمدهای متعدد روانی، خانوادگی، اجتماعی و اقتصادی است.

«خیانت-اینترنتی» فرایندی است که طی آن اشخاص متعهد به یک رابطه، همزمان به­ دنبال تماس­ های تعاملی به ­شکل مکالمات الکترونیکی از طریق متن، اتاق­های چَت، ایمیل و سایت­ های جفت­یابی هستند. این تماس ­ها ممکن است عاطفی، جنسی یا تصاویر عریان باشد. این تماس ­ها همواره پنهانی است. اما اصول پایه­ای ازدواج­ ها و روابط سنتی، یعنی تک ­همسری، وفاداری جنسی و تعهد را نقض می­کند. اینک با توسعۀ اینترنت، تعریف خیانت شامل یک رابطۀ رمانتیک یا جنسی با شخصی غیر از همسر است که با تماس اینترنتی شروع می­شود و ادامه پیدا می­ کند. خیانت سابیری می ­تواند یک رابطۀ مداوم با یک شخص روی اینترنت و یا یک رشتۀ مکالمات جنسی با کاربران اینترنتی متعدد باشد. این که این­ گونه مکالمات خیانت است یا خیر مورد جدل است. نظر بر این است که این کار به سه دلیل خیانت است: اول این که نهاد ازدواج مستلزم انحصار رابطۀ جنسی و عاطفی است، لذا این گونه رابطه با کسی غیر از همسر قابل ­قبول نیست. دوم این که این کار در خفا و پنهان از همسر صورت می­ گیرد، یعنی که همسر نامحرم محسوب می ­شود. سوم این که طبیعت روابطِ متعاقب اتاق چَت و نقض اعتماد، آن را در مقولۀ خیانت قرار می ­دهد. اکثر زن و شوهرها از خیانت اینترنتی همسرشان مانند خیانت واقعی عصبانی و آزرده می­ شوند. برخی می­ گویند اگر روابط اینترنتی از همسر پنهان نباشد، خیانت محسوب نمی­ شود.

در ایران آمارهای چندان مطمئنی در اختیار نداریم. حجت­ الاسلام عموزاده، قاضی دادگاه خانواده می­گوید: الان «قریب به40 تا 50 درصد طلاق ­های توافقی که در دادگاه ­های خانواده داریم به خاطر همین رابطه­هایی است که در ابتدا اینترنتی، دوستی، همکاری و نظایر این­هاست که با متن و جوک و شوخی­ های دوستانه و عاشقانه شروع می­ شود و بعد به هم علاقمند می ­شوند و در نهایت بحث خیانت پیش می­ آید.»یکی از راهبردهای اجتناب از تلۀ خیانت شناخت موارد خطرناک برای ازدواج و آمادگی برای مقابله با آن­هاست. مثلاً سن35سالگی زن به چند دلیل، آغاز سن-خطر برای خیانت است، یکی این که زن متوجۀ تغییرات بدنی خود می­ شود و گروهی از آن­ها با رو آوردن به تجارب جنسی سعی در مقابله با احساس «مسن­ تر شدن» می­ کنند. دیگر این که معمولا زنان در این سن و بعد از ورود بچه ­ها به مدرسه، به بازار کار برمی ­گردند و با مردان جدید و تجارب جدیدی روبرو می ­شوند که ممکن است به تمایل جنسی آن­ها دامن بزند؛ خصوصا اگر شوهر در خانه پاسخگوی نیازهای جنسی و عاطفی آن­ها نباشد.

 از سوی دیگر، «کار» و درآمد «قدرت» بیشتر به همراه می ­آورد. پژوهش­ها نشان می­ دهد که بین «قدرت» و «خیانت» همبستگی مثبت وجود دارد. علت آن هم این است که قدرت باعث بالا رفتن اطمینان از توان جذب همیار می­ شود. این همبستگی هم در خیانت واقعی و هم در نیتِ ورود به خیانت در آینده وجود دارد. این همان چیزی است که آن را تحت عنوان «یک شلوارش دو تا شده» می­ شناسیم. نتایج پژوهش نشان می­ دهد که رابطه بین قدرت و خیانت در بین زنان همانند مردان است. بنا به این یافته­ ها، این که کمتر احتمال دارد زنان درگیر خیانت شوند یک فرضیه متداول دربارۀ تفاوت جنسیتی است. یعنی صرفا یک باور رایج اجتماعی و مبتنی بر سنت است. علاوه بر این که زوج­های «هر دو شاغل» ممکن است بر اثر خستگی از کار برای بهتر کردن رابطۀ زناشویی خود انرژی نداشته باشند. یکی از مهم­ ترین و رایج ­ترین خطرات رابطه وقتی است که زن و شوهر از «وظایف همسری» و توجه به همسر خود غافل می ­مانند.
معمول این است که رفتار همسر به­ گونه­ ای است که رابطه تضمین­ شده به­ نظر می­ رسد، در حالی که ممکن است ازدواج آهسته ­­آهسته در حال تخریب باشد. ارتباط متقابلی بین روابط زناشویی خراب و خیانت وجود دارد. رابطۀ خراب احتمال خیانت را افزایش می​ دهد و خیانت هم رابطه را خراب می ­کند. نظر بر این است که خیانت جنسی وقتی رخ می­ دهد که نیاز جنسی و نیاز به صمیمیت ارضا نمی ­شود. تمام موجودات زنده نیاز به رسیدگی و مراقبت دارند، از آب و غذا گرفته تا نیازهای سطح بالاتر مانند عشق، مهربانی و هر آنچه که گونۀ انسانی به آن نیاز دارد. ما مسئول سلامت ازدواج خود هستیم. برای رسیدگی به رابطه و پروراندن آن چه باید کرد؟ زندگی و بقای رابطه نیازهای مهمی دارد. این نیازها با توجه به «رابطۀ زناشویی» چیست؟
زن و شوهر در «روابط زناشویی» یک رشته وظایف نسبت بهم دارند که عمل به آن­ها برای سلامت، ادامه، استحکام و «به سرانجام رسیدنِ» رابطۀ زناشویی و نیز پیشگیری از بروز تعارضات و پیشبردِ «حل­ مشکلات» لازم و بلکه واجب است. عمدۀ «تکالیف زناشویی» از این قرار است: جدایی عاطفی یا «تمایز یافتگی» از خانوادۀ دوران کودکی و متعهد شدن به رابطۀ زناشویی؛ ایجاد اتفاق و زوج ­شدن از طریق صمیمیت و گستردن احساس «خود» برای گنجانیدن «دیگری» در آن؛ وفاداری ، شفافیت و پرهیز از پنهان­کاری و دروغ؛ پرهیز از اهانت به همسر و عزیزان او؛ ایمن کردن رابطه برای ابراز تفاوت­ها ، خشم و تعارض که همگی جزو ازدواج اند؛ تلاش برای تامین نیازهای مادی، روانی و اجتماعی همسر و خانواده؛ تقسیم متناسب و منصفانه کارهای روزمره برای گذران زندگی؛ قدردان بودن نسبت به خدمات یکدیگر به رابطه و زندگی؛ ایجاد یک زندگی سکسیِ مطلوب و مطابق رویاها؛ رعایت انصاف در تمام امور بنیادی (مانند مالکیت) و گردش زندگی مشترک؛ شوخی و خنده و حفظ علایق بیرون از ازدواج؛ اهمیت دادن به همسر و حفظ دائمی غنای عاطفی رابطۀ زناشویی قبل و بعد از تولد فرزندان؛ مقابله با چالش ­های رشد و وقایع غیرقابل پیش ­بینی زندگی، مانند بیماری و نظایر آن.

عموما علت مراجعۀ زوج­ ها برای مشاوره و درمان، رعایت نکردن یک یا چند مورد از همین «تکالیف زناشویی» است. عمل نکردن به «تکالیف زناشویی» باعث سردی رابطه و دور شدن زن و شوهر از هم می­ شود؛ پدیده ­ای که مقدمۀ وقوع خیانت است.
در پایان تاکید می­ شود بر این که هشیاری از اغفال توسط شبکه­ های اجتماعی، عمل به «تکالیف زناشویی» و برآوردن نیازهای همسر و فرزندان به­ عنوان دو رکن بسیار اساسی برای پیشگیری از وقوع خیانت به کلیه زوج­ ها و کسانی توصیه می­شود که خواستار حفظ سلامت خانواده، همسر و فرزندان خود در برابر انحرافات اجتماعی و خصوصا پیمان­ شکنی و خیانت اند.
منابع
عموزاده، حجت ­الاسلام (قاضی دادگاه خانواده). (بی­ تاریخ). مستند تکان­ دهندۀ خیانت. تهران: صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، گروه اجتماعی شبکۀ یک.

  باقر ثنائی
استاد مشاورۀ خانواده، دانشگاه خوارزمی و دانشگاه آزاد کرج،
عضو شورای مرکزی «سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره»
بنیان‌گذار مشاورۀ خانواده و ازدواج در ایران
دارای بُرد و پروانة تخصصی مشاور​ه آمریکا و کانادا
عضوِ موسس  دو دوره ریاست «انجمن مشاورۀ ایران»
آذر ماه 1392


ارتباط با راه نو

تهران. خيابان شهيدبهشتي. حدفاصل سهروردي و ميدان تختي. پلاک 179. واحد 6.
021-88524040
0936-2051116
021-88505370
raahe_noo@yahoo.com
مشاوره تلفنی هوشمند: 9092301466